autor: šejh Salih Ibn el-Usejmin
Šta je bolje; znanje ili džihad na Allahovom putu? Znanje je samo po sebi bolje od džihada na Allahovom putu. Svi ljudi su u potrebi za znanjem. Imam Ahmad je rekao:
“Ništa nije ravno znanju ukoliko je namjera ispravna.”
Džihad nikada ne može biti obavezan svima, jer je Uzvišeni Allah rekao:
وَمَا كَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنفِرُوا كَافَّةً ۚ فَلَوْلَا نَفَرَ مِن كُلِّ فِرْقَةٍ مِّنْهُمْ طَائِفَةٌ لِّيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَلِيُنذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ
“Svi vjernici ne trebaju ići u boj. Neka se po nekoliko njih iz svake zajednice potrudi da se upute u vjerske nauke i neka opominju svoj narod kada mu se vrate, da bi se Allâha pobojali.” (9:122)
Da je džihad svima bio obavezan, svi muslimani bi bili dužni ići u boj.
Sve međutim ovisi o osobi i vremenu. Jednoj osobi može biti bolje da se bori – dok drugoj može biti bolje da studira. Osobi koja je hrabra, jaka i zdrava – a nije posebno pametna – bolje je da se bori. To je prikladnije za takvu osobu. A ukoliko je neko pametan, ima dobro pamćenje i dobro argumentuje – bolje mu je da studira. To ovisi o osobi.
Što se vremena tiče, ukoliko živimo u vremenu u kojem je učenjaka mnogo, a granice su u potrebi za ljudima koji će ih čuvati, bolje je boriti se. A ukoliko živimo u vremenu u kojem je rašireno neznanje a novotarije su očigledne i uobičajene u društvu, znanje je bolje. Tri stvari dodatno naglašavaju znanje:
1 – Raširene novotarije i njihovo zlo
2 – Fetve bez znanja
3 – Česte rasprave o raznim temama bez znanja
Ukoliko nije moguće utvrditi šta preteže na vagi, znanje je bolje.